فیلتر یخچال چیست؟

 فیلتر یخچال چیست؟

یخچال و ساید بای ساید لازم است مجهز به یک فیلتر آب باشند. در بسیاری از انواع  یخچال ها، شرکت  سازنده یک فیلتر آب داخلی برای یخچال و ساید طراحی کرده است و آب خروجی و همچنین یخ ها از طریق فیلتر آب یخچال تصفیه خواهند شد.برخی مدل های یخچال نیز فیلتر داخلی را از سیستم خود حذف کرده اند و متکی به فیلتر بیرون یخچال هستند.

فیلتر پشت یخچال در واقع یک یا چند فیلتر تصفیه اب خطی  INLINE است که در مسیر آب ورودی به یخچال نصب شده و وظیفه تصفیه آب را به عهده دارد. تصویر زیر چند مون فیلتر آب خطی که بعنوان فیلتربیرونی یخچال و ساید مورد استفاده قرار می گیرند را نشان میدهد . فیلتر آب یخچال را می توان برای همه برند های یخچال  یا ساید بای ساید نصب نمود و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

وظیفه فیلتر بیرونی یخچال ساید چیست ؟

شایدبرای شما هم این سوال پیش  آمده که نقش فیلتر بیرون یخچال و ساید بای ساید چیست و چه وظیفه ای به عهده دارد.

اگر یخچال و ساید شما هیچ فیلتر تصفیه آب داخلی ندارد اکیدا توصیه می شود از فیلتر بیرونی یخچال استفاده کنید. فیلتر خارجی یخچالی می تواند شامل یک یا چند فیلتر آب باشد.

فیلتر پشت یخچال وظایف زیر برعهده دارند:

💧.حذف گل و لای ،شن وماسه ،لجن ، زنگ لوله ها،خزه ،جلبک و … (با کمک فیلتر الیافی _ اگر نصب شده باشد)

💧.حذف ذرات معلق بسیار ریز با قطر 5 تا 1 میکرون (با کمک فیلتر الیافی _ اگر نصب شده باشد)

💧.حذف رسوب آب حذف بخشی از آهک و گچ آب ، حذف بخشی از نمک و شوری آب (با کمک فیلتر سرامیکی_ اگر نصب شده باشد)

💧.حذف کلر و ترکیبات کلر مانند تری هالومتان و هاو استیک اسید با کمک فیلتر کربن فعال نظیر فیلتر کربن پودری یا فیلتر بلاک

💧.حذف آفت کشی های کشا.رزی ،حشره کش ها با کمک فیلتر کربن فعال

💧.حذف بو ،طعم ومزه آب با کمک فیلتر کربن فعال

💧. حذف باکتری ، انگل ،کیست ، قارچ و… با کمک فیلتر آنتی باکتریال نقره فعال ( اگر نصب شده باشد)

💧. افزایش PH آب و ارایه آب قلیایی که درای خواص پزشکی بی شماری است با کمک فیلتر قلیایی  کننده آب اگر نصب شده باشد.

نکته مهم این است که استفاده ازفیلتر بیرونی یخچال ساید علاوه بر اینکه مزایای فوق را دارد برای یخچال و ساید نیز بسیار مفید است:

💧سالم ماندن شلنگ های یخچال و سیستم آبر سانی یخچال (جلوگیری از ورود ذرات معلق و گل و لای آنها )

💧سالم ماندن شیر برقی یخچال ساید  وافزایش عمر آنها

💧سالم ماندن سیستم آبرسانی ساید و یخچال از جهت نفوذ و رشد باکتری های و انگل در آن

اما اگر یخچال و ساید شمادارای فیلتر داخلی است باز هم اکیدا توصیه میشود از فیلتر تصفیه آب پشت یخچال به عنوان  فیلتر های کمکی استفاده کنید .

قرار دادن فیلتر بیرون ساید حتی در یخچالی که دارای فیلتر داخلی است می تواند محاسن زیر را داشته باشد:

💧حجم اعظم کلر ، مواد شیمیایی و سموم کشاورزی توسط کربن اکتیو شده فیلتر بیرونی یخچال سایدحذف شده و به همین دلیل فیلتر داخل یخچال خیلی دیر اشباع خواهدشد و عمر بیشتر خواهد داشت.

💧فیلتر کربن فعال یخچال حجم اعظم گل ولای ، لجن و شن و ماسه  از آب ورودی به یخچال حذف شده و بنابراین عمر کربن فیلتر تصفیه آب داخلی یخچال و ساید به مراتب افزایش می یابد.(البته اگر از فیلتر الیافی در بیرون ساید استفاده کرده باشید.)

💧فیلتر داخلی یخچال و ساید کارهای محدودی انجام  میدهد. اما برای فیلتر پشت یخچال شما میتواند انواع مختلفی  از فیلتر تصفیه آب نظیر فیلتر الیافی ، فیلتر کربن پودری ، فیلتر کربن بلاک ،فیلتر سرامیکی ،فیلتر آنتی باکتریال ، فیلتر قلیایی و… را تهیه کنند که هرکدام قابلیت های متفاوتی خواهند داشت  ومیتوانند کیفیت آب را بسیار افزایش دهند.

 

به دلیل استفاده از فیلتر پشت یخچال ساید ،فشار کمتری به فیلتر داخل ساید وارد شده و عمر فیلتر تصفیه آب داخلی یخچال افزایش می یابد.بنابراین  میتوانید در فاصله های طولانی تری فیلتر داخل ساید را عوض کنید که در کاهش  هزینه های شما بسیار موثر خواهد بود.