راهنمای خرید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی

نارضایتی از آب شرب شهری این روزها چیز عجیبی نیست و بیش‌تر افراد در اثر مصرف این آب‌ها دچار بیماری‌های متعددی می‌شوند. اکنون که در حال خواندن این مقاله هستید، باید به شما به دو دلیل تبریک بگوییم. نخست اینکه شما به ضرورت داشتنِ یک دستگاه تصفیه آب خانگی واقف هستید و این نشان‌دهنده‌ی اهمیت شما به سلامت خودتان و خانواده است و

دومین تبریک نیز برای خواندن این مقاله است زیرا در این مقاله شما به بهترین نحو ممکن راهنمای خرید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی را در کم‌ترین زمان دریافت می‌کنید. احتمالاً سؤالاتی که در ذهنتان دارید و در جستجوی پاسخ آن به این مقاله رهنمون شده‌اید، یکی از این سؤالات است:

  • چگونه باید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی را انتخاب کرد؟
  • انواع تصفیه آب خانگی چیست؟
  • بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی برای تصفیه آب سخت و نرم کدام است؟

 

 خرید بهترین دستگاه تصفیه آب

تصفیه آب برای حفاظت از سلامت خانواده از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه آب نامطلوب می‌تواند باعث بیماری‌های همه‌گیر بسیاری شود. در این راهنمای خرید بهترین دستگاه تصفیه آب ما سؤالات مهمی ‌را که باید قبل از تصمیم‌گیری خرید تصفیه‌کننده آب مناسب بپرسید را پاسخ خواهیم دارد. در حقیقت، می‌توانید نوع تصفیه‌کننده آب مورد نیازتان را با توجه به نوع آب و سطح آلودگی آب از طریق پاسخ دادن به سؤالات ساده انتخاب کنید.

 

آب سخت یا آب نرم چیست؟

 

به عنوان مثال منابع آب سخت، آب‌های زیرزمینی هستند که از چاه‌های حفاری گرفته شده یا از تانکرها تأمین می‌شود. آب سخت ممکن است حاوی فلوراید، آرسنیک و سایر فلزات سنگین باشد اما منابع آب نرم عبارتند از آب رودخانه، دریاچه‌ها، آب باران و… . این نوع آب در تعیین نوع تصفیه آب خانگی مورد نیازتان تأثیر بسزایی دارد.

 انواع تصفیه آب خانگی

در واقع سه نوع تصفیه آب وجود دارد که به عنوان تصفیه آب اسمز معکوس(RO)، تصفیه فوق‌العاده (UF) و تصفیه ماورای بنفش (UV) نامگذاری شده‌اند که به طور خلاصه می‌توان گفت:

  • اگر آب سخت و آلودگی آن بالا باشد، تصفیه‌کننده RO + UV را در نظر بگیرید.
  • اگر آب سخت و آلودگی آن کم باشد، تصفیه‌کننده RO را در نظر بگیرید.
  • اگر آب نرم و دارای آلودگی بالا یا کم باشد، تصفیه‌کننده UV را در نظر بگیرید.

 

در تصفیه آب RO، آب با استفاده از پمپ فشار بالا تحت فشار قرار می‌گیرد و ناخالصی‌های نامرئی آب سخت و شور مانند آرسنیک و سدیم از بین می‌رود. تصفیه‌کننده آبUV از اشعه‌ی ماورای بنفش برای غیرفعال کردن میکروارگانیسم‌ها و پاتوژن استفاده می‌کند و از بیماری‌های ناشی از آب جلوگیری می‌کند اما این تصفیه آب قادر نیست، آب سخت را به آب نرم تبدیل کند. تصفیه آب UF از غشای فیبر توخالی استفاده می‌کند و جامدات معلق و سایر ناخالصی‌ها در فیبر حفظ می‌شود. این دستگاه پاتوژن‌ها یا میکروارگانیسم‌ها را نمی‌کشد و به همین دلیل برای تأمین آب عمومی‌ مناسب است که در آن نمک‌های محلول بسیار کم هستند، امروزه دستگاه تصفیه‌کننده آب دیگری نیز با نام تصفیه‌کننده کربن فعال ساخته شده که بدون برق کار می‌کند و با حذف مواد شیمیایی مانند کلر در آب هنگام عبور از گرانول‌های کربن، مزه‌ی آب را بهبود می‌بخشد و بوی بد را از بین می‌برد.

نصب و راه‌اندازی تصفیه آب

 

بسیاری از تصفیه‌کننده‌های آب بر پایه‌ی RO و UV وزن زیادی دارند و سنگین هستند بنابراین باید پیش از خرید، اطمینان حاصل کنید که از ابعاد دستگاه‌ها آگاهی داشته باشید و برنامه‌ای برای نصب آن در آشپزخانه داشته باشید، زیرا شما باید یک ورودی برای برق و یک ورودی دیگر برای آب تهیه کنید. همچنین، فشار آب باید مناسب باشد و آب به ویژه هنگامی‌که تصفیه‌کننده آب بر روی دیوار آشپزخانه کار می‌کند؛ قطع و وصل نشود.

 

اتلاف آب در دستگاه‌های تصفیه آب RO

یک دستگاه تصفیه‌کننده‌ی RO، به طور متوسط حدود 3 لیتر آب برای تحویل هر لیتر آب تصفیه شده را از بین می‌برد و این به آن معنی است که فقط 25 درصد آب خالص شده و 75 درصد آب به عنوان زباله تولید می‌شود. این نکته‌ای است که به عنوان یک شهروند مسئول در انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی باید به آن توجه کنیم.

 

اشکال دستگاه‌های تصفیه آب خانگی

دستگاه ‌تصفیه آب خانگی در بازار به سه شکل رومیزی، کلمنی و زیرسینکی وجود دارد و همانطور که از نامش پیداست این اشکال براساس محدودیت فضا برای مکان‌های گوناگون انتخاب می‌شود. به عنوان مثال اگر شما نمی‌خواهید دستگاه تصفیه آب در معرض دید باشد و زیر سینک خود جای کافی دارید؛ می‌توانید از مدل زیرسینکی استفاده کنید اما اگر محدودیت فضا دارید و می‌خواهید از فضای زیرسینک استفاده کنید، می‌توانید مدل رومیزی را انتخاب کنید. فقط توجه داشته باشید که مدل کلمنی یک محدودیت دارد و آن این است که آب باید به صورت دستی برای تصفیه آب وارد آن شود در حالی که در سایر مدل‌ها این کار به صورت خودکار انجام می‌گیرد.

 

فروش بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی

 

امروزه بیش‌تر دستگاه تصفیه آب خانگی که خریداری می‌شود تنها به بهبود مزه و طعم آب کمک می‌کند و سم آرسنیک، رسوب و سایر سموم را تصفیه نمی‌کند. بنابراین لازم است برای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی از یک مرجع متخصص که تجربه‌ی چنین کاری را دارد استفاده کنید. بازرگانی جوی واتر به عنوان یکی از شرکت‌های معتبر در این زمینه، نه تنها واردکننده‌ی بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی در برندهای گوناگون است بلکه حرفه‌ای‌ترین دستگاه‌های تصفیه آب را وارد می‌کند و تیم پشتیبانی این شرکت آماده‌ی ارائه‌ی راهنمای خرید بهترین دستگاه تصفیه آب به مشتریان می‌باشد.